.

     Jeskyni Slámova sluj najdete na vrcholu Zámeckého kopce, přímo ve sklepě chaty Dr. Hrstky. Jeskyně je převážně vertikální se spoustou nebezpečných míst. Její celková hloubka je 60 m.
     V r. 1925 postavil Klub českých turistů hned pod hradem útulnou chatu, která je dnes nazvána po MUDr. Hrstkovi. Při kopání základů pro tuto chatu byla 20.11.1924 nalezena puklinová jeskyně o průlezné hloubce 54 m. Jeskyně byla na počest povídkáře a národního buditele dr. Františka Slámy, který ve svých povídkách a románech („U Trúby štramberské", „Rytíř Kobylka") často zmiňoval podzemní prostory pod štramberským hradem, pojmenována Slámovou slují.
     Vstup do jeskyně tvoří víko od kanálu zapuštěné v betonové podlaze sklepa. V první části, což je úzká a dlouhá puklina, se k výstupu používá lano. To může mít i opačné použití, ale dolů se vždycky nějak dostanete a to i bez lana. V jednom místě neotočíme ani hlavu s přílbou. V další části je 5m železný žebřík, a pak se už jenom po mokré stěně kontrolovaně propadává níž a níž. Ke konci se jeskyně stále zužuje až do neprůlezných rozměrů.
     V této jeskyni nemůžou vzhledem k umístění jejího vchodu probíhat žádné speleohrabací a speleokýblovací práce. Majitelé hospody by asi nebyli nadšeni a vcelku není co objevovat. Dole totiž není ani náznak nějakého pokračování jeskyně (slabý průvan, hlásky permoníků, klokani, hluk z jiné hospody, atd.).
     V jeskyni není žádná významnější krápníková výzdoba, pouze tzv. nickamínek patřící do skupiny kalcitové výplně a sintrové náteky hlavně v horní části jeskyně. Ale i přesto je to jedna z těžších jeskyní. Je výborná pro nácvik lezení rozporem. On to není žádný med soukat se bez čehokoliv nahoru opírajíc se zády o mokrou stěnu, nohama a rukama o metr vzdálenou protější stěnu a pod sebou mít pár metrů volného prostoru.

     Tuto jeskyni navštívili v roce 1997 pod naším dohledem i nevidomí.
Vedlo se jim velice dobře a snad i lépe než některým vidícím.

FOTOGALERIE

článek z Časopisu turistů, rok 1925

Video z jeskyně: pořad NEDEJ SE - Kameně a ďury Podbeskydí