.:: ORIENTAČNÍ SEZNAM AKCÍ ::.

index: činnost SPELEOLOGICKÁTURISTICKÁOSTATNÍ

  SPELEOLOGICKÁ

     V oblasti našeho působení - Štramberkém krasu se v dávné době kopalo ve starém lomu na úpatí Zámeckého kopce v jeskyni zvané Vykopaná. Tato činnost je datována od 80. let do roku 1997, kdy byl vytěžen poslední kbelík. Pro pokračování v objevech nějak chyběla chuť, čas a hlavně lidi. Většinu členů (až na čestné výjimky, abych se někoho nedotkl) už zájem o nové objevy v této jeskyni přešel a příliv nových, silných, mladých a tudíž ještě nadšených lidí byl v té době v počátcích. Dalšími faktory pro konec činnosti v jeskyni byly: umístění jeskyně v příkrém svahu, omezené použití techniky (pouze speleostandard - kýbl, lopatka, kopačka, krompáč či kylof, lano a kladka), profil jeskyně, její struktura (nutnost pažení) a především žádné předpoklady či náznaky pokračování v podobě horizontálních prostor.
     Po návštěvě v říjnu 1999 bylo zjištěno, že stará výdřeva je již v havarijním stavu, takže není zcela bezpečné jeskyni navštěvovat, protože může dojít po uvolnění některé části výdřevy k jejímu zavalení.

     Až do roku 1999 se vcelku nic nedělo, prováděly se jen prohlídky jeskyní Vykopaná a Slámova sluj pod Chatou Dr. Hrstky. Až v roce 1999 po dohodě s majitelem arboreta panem Petrem Pavlíkem se začalo s průzkumem malé pukliny v prostoru arboreta.

     První průzkumné výkopové práce v arboretu byly započaty 1. 5. 1999. Zrovna probíhala tradiční štramberská pouť, a proto tato jeskyně dostala pracovní název Pouťová. O jarních víkendech se tedy až do prázdnin kopalo a kopalo, případně se do díry čerpala voda, abychom zjistili, kudy dál. O prázdninách nastal přirozený útlum prací zapříčiněný dovolováním si. Na podzim se práce opět rozběhly na plné obrátky a dostávali jsme se stále hlouběji. Přes zimu práce utichly, ale v průběhu jara, kdy všechno pučí, jsme si párkrát ’pučili’ kompresor a dostali se o další metry níž. Začátkem září 2000 jsme se v hloubce cca 25 metrů dostali na úroveň, kde zásypová suť a kameny vystřídal homogenní sediment jílovitého charakteru. Že by se už blížilo dno jeskyně...?

     Taky občas jezdíme pomáhat kopat skupině ZO 7-03 do oblasti Javoříčských j., kde v roce 1997 na Velikonoce učinili objev velkých prostor, a tak je tam motivace pro další kopání dost velká - další objev dómu s nádhernou výzdobou.

     Díky kontaktům na DUHU, Sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi (POZOR - neplést s Hnutím DUHA !!!) a samozřejmě na Jesenické jeskyňáře, jsme častými návštěvníky jeskyně Rasovny u jeskyní Na Pomezí v Jeseníkách.

     Mnozí členové jsou členy Speleologické áchranné služby ČSS nebo i MS ČČK OS Ostrava - SPELEORESCUE, či jsou namočeni do Sekce speleoturistiky KČT, kde se snaží umožnit návštěvu jeskyní a krasových oblastí širší veřejnosti. Každoročně se podílíme na organizaci Duhové lesní školy DULŠ 3, což je desetidenní licencovaný kurz 'instruktor speleologie a speleoalpinismu' akreditovaný Univerzitou Palackého, katedrou tělesné kultury.

     Na Štramberku jsme příležitostně provozovali (již nemáme vhodné lano) 250 metrů dlouhý traverz v bývalém obecním lomu (pod Kamenárkou - dnešní arboretum) a proběhla i akce s nevidomými, kteří navštívili jeskyni Slamovku. Všichni tuto náročnou jeskyni zvládli bez problémů, snad i lépe než někteří vidící.

     Další naší činností je návštěva jiných jeskyní. Tady se nápadům meze nekladou, záleží jen na tom, kam nás pozvou. Proto jsme v posledních několika letech navštívili jeskyně v Jeseníkách, Moravském, Českém a Slovenském krasu, v Beskydech, ve Zbrašově a jinde. Rovněž jsme slanili do propasti na vrcholu Ohniště a navštívili Jeskyni mrtvých netopýrů v Nízkých Tatrách.

     A neomezujeme se pouze na krasové či nekrasové jeskyně. Někdy vezmeme za vděk návštěvou starých důlních děl jako břidličné doly na Vítkovsku nebo zlaté doly v okolí Zlatých Hor. A co se týče Malé a Velké Ameriky - už také víme, o čem je řeč.

nahoru

  TURISTICKÁ

     Tak tady musíme jako první příklad uvést pokus o dobytí Mont Blancu a Elbrusu. V roce 1998 jsme pro změnu byli na nejvyšší hoře Norska, což je kopec vysoký 2 469 m n.m. Z dalších výletů to je například Fatra, Tatry, Roháče, Dolomity, Dachstein, Julské Alpy a další.

     V zimě jezdíme na lyžích všech typů. A když jsou dobré podmínky (hodně sněhu a minimálně -10°C) vydáváme se do hor na zimní stanování (Pustevny, Ondřejník, Jeseníky).


  OSTATNÍ

     Tak třeba každoroční vánoční ochutnávka na Štramberku, výroční schůze s tombolou, velice oblíbené a každoroční :) oslavy narozenin (poslední dobou i loučení se svobodou), Taky se příležitostně potápíme a na různých místech republiky traverzujeme na laně. Rovněž se pravidelně účastníme akce Rallye Rejvíz (mezinárodní soutěž posádek sanitních vozů), kde máme funkci statistů při etapách nebo pomáháme s organizací. Objevili jsme se i na akci Rescue 2001 v Hradci Králové.
     Poněvadž vlastníme i nějaké ty sedáky, lana (ikdyž převážně statiky) a spoustu karabin a v okolí Štramberka je množství příležitostí, není problém se čas od času potrápit na lezeckých stěnách různé obtížnosti.

atd.

.:: ORIENTAČNÍ SEZNAM AKCÍ ::.

nahoru