Jeskyně Šipka se nalézá na S svahu Kotouče (tj. na jeho neodtěžené části) v oblasti Národního sadu. Jeskyně je jedním ze světoznámých nalezišť pozůstatků neandrtálského člověka. V letech 1879-1883 zde Karel Jaroslav Maška prováděl archeologický průzkum a objevil zbytky sídliště a kosterní pozůstatky klasického člověka neandrtálského z doby asi 40 000 let př.n.l., tzv. šipecká čelist, nástroje a zvířecí kosti. Také v okolí Šipky byly učiněny početnější archeologické nálezy pocházejí z mladší doby kamenné (asi 3 000 let př.n.l.). V mladší době bronzové (800 let př.n.l.) vzniklo na Kotouči hradisko.
     Dnes v jeskyni můžete nalézt maximálně jen produkty nemající s archeologií vůbec nic společného a jednu dobu i pár mladých lidí, kteří se pokoušeli žít jako původní obyvatelé Šipky do doby, než jim to ministerstvo životního prostředí zatrhlo.
     Jeskyně je to prostorná, ve vstupní části je propadlý strop a nenalézá se zde zhola nic zajímavého. Je však z ní krásný výhled na Štramberk a jeho dominantu - Trúbu (a rozhlednu na Bílé hoře).


únor 2003

vstup do jeskyně

únor 2003

pohled ze zřícené střední části
ven z jeskyně

únor 2003

průhled jeskyní

únor 2003

výhled z jeskyně na Trúbu

únor 2003

zřícená část jeskyně